Kurslarımız

TMGD EĞİTİMİ

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

TMGD EĞİTİMİ 2

Günümüzde ulaşımda ağır yük taşımacılığında yaşanan birçok tehlikeli durumlar ve kazalar her yıl arttığı görülmektedir. Özellikle Tehlikeli madde taşımacılığı yapan şirketler açısından bu işin taşıdığı riskler çok daha büyüktür.

Adından da anlaşılacağı üzere tehlikeli madde taşımacılığı sırasında ortaya çıkabilecek herhangi bir kaza halinde taşınan maddenin patlayıcı ve yanıcı olmasından dolayı felaketle sonuçlanması kaçınılmazdır. Dolayısıyla tehlikeli madde güvenliği taşımacılık esnasından yaşanabilecek riskleri önlemek adına ayrıca önem arz eder.

Ayrıca insan ve çevre sağlığı açısından risk içerebilecek radyoaktif, sıvı ve paylayıcı vb. her türlü riski içeren tehlikeli madde taşımacılığı yapan firmalar, güvenliği danışmanlığı yani tmgd eğitimi alarak sınavlarda başarılı olan personel almak zorundadırlar.

Tehlikeli madde güvenliği konusunda 2010 yılında Adr’ye üye olarak bu kanunla ilgili hükümleri 2014 yılından itibaren Tehlikeli maddelerin karayollarında taşınması hakkında yönetmelik gereğince uygulamaya başlamıştır.

Adr ne anlama gelir?

Adr, tehlikeli malzemelerin taşımacılığı konusunda uluslararası anlaşmaların Avrupa ayağına verilen adıdır. Türkiye Adr’ye 2010 yılında üye olarak, bu hükümlerin gereğini 2014 yılında resmi olarak uygulamaya başlamıştır.
Tehlikeli madde güvenliği danışmanı

Tehlikeli madde taşımacılığı yapan şirketlere, bu maddelerin yüklenmesi, taşınması, boşaltılması sırasında doğabilecek kaza ve tehlikelere karşı önlem alarak güvenliğini sağlayan kişiye Tehlikeli madde güvenliği danışmanı adı verilir. Adr’ye taraf olan ülkeler kapsamında Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmeliğine göre Türkiye’de tehlikeli maddelerin taşımacılığını yapan şirketlerin tehlikeli madde güvenliği danışmanı hizmetini alması ve bünyesinde istihdam etmesi zorunludur.

Tehlikeli madde güvenliği danışmanı olmak isteyen adaylar Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yetki sahibi eğitim merkezlerine başvurarak eğitim almak zorundadırlar. Bu eğitimi almak için tehlikeli madde güvenliği için eğitim ve diğer şartları taşımak zorundadırlar. Bu eğitim yetkili kuruluşlar tarafından yönetmeliğe göre en az 64 saat olarak verilmelidir. Sınav Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı aracılığıyla Ankara ilinde yapılmaktadır. Eğitimini tamamlayan adaylar tehlikeli madde güvenliği danışmanı sertifikalarını alabilmeleri için bu sınavdan 100 üzerinden en az 70 puan almak zorundadırlar.

TMGD Sınav ücreti ne kadar?

Tmgd belgesi için sınav harçları ve kurs ücretleri her yılın başında ilgili bakanlık tarafından belirlenir. 2020 yılı sınav harçları 1 Ocak 2020 tarihinde belli olacaktır. 2019 yılı için geçerli olan sınav TMGD harcı 100 TL.dir. Bu ücret Halk Bankası şubelerine veya Halk Bankası ATM’lere yatırılır.