Kurslarımız

Forklift Ehliyeti

İş makinelerinin kullanılabilmesi için gerekli olan operatör ehliyeti için bazı şartların sağlanması gerekir. Forklift ehliyet sahipleri, bu araçlar ile yükleme ya da boşaltmanın yanı sıra istifleme ve kaldırma gibi işlemleri de rahatlıkla yapabiliyor. Peki forklift ehliyeti nedir?

Forklift Ehliyeti 1

Forklift Ehliyeti Kim Veriyor?

G sınıfı ehliyet olarak da ifade edilen, forklift ehliyete sahip olabilmek için operatörlük eğitimi veren kursa kayıt yaptırarak bu alanda gerekli olan tüm eğitimleri almak gerekir. Eğitimlerin yanı sıra alınan eğitimlerden de başarı sağlamak önemli bir noktadır. Kurs süresince motor, ilk yardım ve trafik gibi derslerden teorik eğitimler verilmektedir. Bu eğitimler kurs sonrasında bakanlık tarafından açılacak olan sınavda soru olarak kursiyerlerin önüne çıkacaktır. Forklift sertifikası almak isteyen kişilerin; bu üç dersten yapılacak olan sınavda başarı sağlamaları gerekir. Teori sınavında başarılı olan adaylar, uygulama sınavına katılmaya hak kazanır.

Forklift ehliyeti vermek ile yükümlü olan kurum ise Milli Eğitim Bakanlığıdır. Bakanlığın açacağı sınavlara katılarak başarı sağlayan kişiler G sınıfı ehliyet sahibi olabilir. Bu sınavlar hem teorik yani yazılı hem de pratik yani uygulamalı olarak gerçekleştirilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından izin verilmiş olan kurslara başvuru yapılarak, sınavlara katılma hakkı kazanmak mümkündür.

Forklift Ehliyeti ile ilgili detaylı bilgi için: https://www.yeniumitforklift.com/

Forklift Ehliyet İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

“Forklift ehliyeti nedir?” sorusunun cevabı kadar bu ehliyete sahip olabilmek için gerekli şartlar da önemli bir noktadır. Kursa kayıt yaptırabilmek için kurs tarafından istenen belgelerin tamamlanması gerekir. Sağlık raporu, biyometrik fotoğraf, nüfus cüzdanı ve sabıka kaydı gibi evraklar tamamlandıktan sonra sınava girebilmek için gerekli olan harç parasının da ödenmesi gerekiyor. Sınavlar genellikle 15 günde bir yapılmaktadır. Bu durumda ortalama olarak 30 gün içerisinde operatörlük belgesini almak mümkündür. Sınav harcının yanı sıra ehliyeti alırken de kart ücreti alınmaktadır.

Kaynak: Yeni Ümit Forklift