Modelist

Modelistlik Kursu

Modelistlik Kursuyla Geleceğin Modelistleri Yetişiyor

Modelistlik Kursu 1

Tasarım son yıllarda bir çok sektör içerisinde daha güçlü bir şekilde yer almaya başladığı için, stilistler ve modelistler de yükselişe geçen önemli meslekler arasında sayılıyor. Modelistlik kursuna giderek bu işin eğitimini almak isteyenler hem tasarım hakkında hem de dikim süreci hakkında bilgi edinerek yetkinliklerini arttırıyor. Ayrıca bir çok stilistin de sürece daha fazla hakim olmak için bu kurslara katıldığını söyleyebiliriz. Modelistlik eğitimi almış olan stilistler böylece sektörde daha başarılı adımlarla ilerliyor.

Modelistlik eğitiminin temel amacı ise tekstil sektöründeki tüm terimlere hakim olmak ve modelistin iş tanımına giren bilgileri öğrenmek oluyor. Bunlar içerisinde temel kalıp çıkarma teknikleri, model analizi yapma, şablon oluşturma, pastal planı oluşturma, modele uyan bir kalıp hazırlama gibi işlemler yer alıyor.

Temel Modelistlik Kursunun İçeriğinde Hangi Bilgiler Yer Alıyor?

Temel eğitimi iki farklı başlık altında inceleyebiliriz. Bunlar bayan giyim, erkek giyim ve çocuk giyim olarak ayrılıyor. Çünkü uzmanlık alanına göre öğrendiğiniz bilgiler de farklılık gösteriyor.

Modelistlik kursuna bebek giyim için gitmişseniz öğrendikleriniz şunlar oluyor:

  • Farklı yaş seviyelerindeki çocuklar için temel kalıp oluşturma
  • Model uygulama tekniklerini öğrenme
  • Kalıpları düzeltme
  • Kesime göre şablon oluşturma
  • Serileme

Erkek giyim modelistlerinin görevinin yukarıda saydığımız maddelerle bir çok ortak yönü bulunuyor. Bunun haricinde erkek modelistlerin diğer görevleri:

  • Kalıp ve modele göre kumaş seçimi yapmak
  • Pastal resmi oluşturmak
  • Numune dikimi yapmak
  • Mesleki gelişim için başka etkinliklerde bulunmak

Modelistlerden Beklenen Özellikler Nelerdir?

Tasarımın gelişmesiyle birlikte artık bir çok kişinin modelistlik kursuna gidebileceğini göz önüne alarak kendinizi mümkün olduğu kadar fazla geliştirmeniz gereklidir. Bunun için de düzgün bir iş ahlakına sahip olunması önemlidir. Ayrıca işini titizlikle icra etmesi, hem bedenen hem de ruhen kendisini sağlıklı hissetmesi önemlidir. Bunun haricinde ekip çalışmasına yatkın olması ve dikim kısmıyla ilgili çalışanları yönlendirebilmesi, ya da stilistten gelen düzenlemeleri yönetebilecek beceriye sahip olması da aranan yetkinlikler arasında sayılabilir. Modelistlik kursu alarak mesleğe başlayanlar genelde yardımcılık yaparak başladığını da göz önüne almanız gerekir.