Genel

FORKLİFT SERTİFİKASI

İŞ MAKİNASI OPERATÖRLÜK KURSU

Forklift operatör sertifikası ile kapalı alanlarda operatörlük sertifikası ile araç kullanabilirler. Forklifti kullanacak olan operatörler yasa gereği forklift kursuna giderek eğitim almaları ve eğitim sonunda  yapılacak sınavlarda başarılı olmaları gerekir. Sınavdan sonra alınan sertifika ile trafiğe kapalı alanlarda forklift kullanabilir. Ancak forklift ile trafiğe çıkmaları halinde ise mutlaka ehliyete G sınıfı olarak tescil ettirilmesi gereklidir.

Forklift Operatörlük Belgesi Neden Alınır?

4857 Sayılı İş Kanunun hükümlerine göre; motorlu bir iş makinesini kullanacak olan operatörün belgesi olmadan forklift ve diğer tüm iş makinelerini kullanması mümkün değildir. Mevzuat gereği forklift operatörleri mutlaka forklift kursundan eğitim alıp, sınavlarda başarı gösterdikten sonra aşağıdaki görseldeki gibi Milli Eğitim Bakanlığı “forklift sertifikası” alması gerekmektedir.

Forklift operatörlük belgesi

Forklift operatörlük belgesi

İş Makinesi Operatörlük Belgesi İçin Gereken Evraklar :

 • 2 adet Vesikalık Fotoğraf (son altı ay içinde çekilmiş olmalı),
 • Sabıka kaydı (e-devlet şifresiyle çıkarılabilir.),
 • Diploma (noter tasdikli yada geri iade edilmek üzere diplomanın aslı) ,
 • Sağlık Raporu

Forklift Ehliyeti ile ilgili detaylı bilgi için: https://www.yeniumitforklift.com/

Forklift Operatör Belgesi Nasıl Alınır?

Bu belgeyi almaya karar veren operatör adayı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ruhsat verilmiş iş makineleri kursuna başvuru yapması gerekir. Kurs süreleri ortalama 1 ay kadar sürmektedir. Eğitim sürecini tamamlayan adaylar İş Makineleri Sürücü Eğitim Kursları İle İlgili Yönergesine göre 3 aşamadan oluşan sınava girerler.

Bu aşamalar sırasıyla;

 1. Teorik sınav : Sınavdan geçme notu, 100 puan üzerinden 70 puandır. 25 adet çoktan seçmeli sorudan 18 tanesine doğru cevap verenler ikinci aşamaya geçerler.
 2. Uygulama Sınavının birinci aşaması, sözlü sınav: Sınav komisyon üyeleri sizden iş makinesinin belirli 10 parçasının yerini göstermesini ister. Bu 10 parçadan en az 6 tanesinin yerini bilmeniz halinde uygulama sınavına girmeye hazırsınız demektir.
 3. Uygulama Sınavı: Bu sınavda iş makinesi kullanıyorsunuz. Uygulama sınavında forklift operatör adayı verilen direktifleri yerine getirerek sınavı tamamlar.

Forklift belgesi almanın şartları:

 • 18 yaşını doldurup 19 Yaşından gün almak.
 • En az ilkokul mezunu olmak .
 • Vücut yapısı ve ruh sağlığı bakımından yönetmelikte belirtilen şartlara sahip olmaları.
 • İlgili kanunun 41.maddesinin (e) bendinde sayılı suçlardan hüküm giymemiş olmak.
Forklift Kursu

Forklift Kursu

Forklift Kursunda Neler Öğrenilir?

Forklift kursu programının amacı, fabrikaların, işletmelerin ve forklift ihtiyacı olan tüm kurumların ihtiyacı doğrultusunda nitelikli elemanlar yetiştirmektir. Forklift eğitimlerinde adaylara iş makinesinin özellikleri tanıtılır ve uygulamalar ile ilgili bilgiler verilir. Eğitmen kursiyerlere dikkat etmeleri gereken teknik konuları aktarır. Forklifti kullanacak operatöre, çalışma esnasında beceri kazandırmanın yanı sıra tehlike ve risklerin önüne geçmesi öğretilir.