Genel

Psikoteknik Nasıl Alınır?

Ticari araç sürücülerinin alması gereken belgelerden biri de psikoteknik belgesidir. Bu belgeyi almadan mesleğe başlayamayacak olan kişiler, trafik cezası alabilir ve işlerinden men edilebilirler. Bu nedenle önemli bir belge olan psikoteknik alınması o kadar da zor bir belge değildir. Psikoteknik belgesi nasıl alınır; belli kurumlara başvurularak alınmaktadır.

Psikoteknik Belgesi Almak İçin Neler Yapılmalıdır?

psikoteknik için gerekenler

  • Gerekli olan evrak: Sadece kimlik ve ehliyet fotokopisi
  • Bu testin süresi ortalama: 1 saattir
  • Teste: Psikolog eşliğinde girilir.
  • Teste Girmeden önce: Uykusuz ve yorgun olunmaması gerekir.
  • Test bittikten sonra: Psikologumuz tarafından hemen turkiye.gov.tr adresine bilgileriniz işlenir.

Öncelikle psikoteknik belgesi nasıl alınır; bu belgeyi almak için belirli yasal kuruluşlar yer almaktadır. Psikoteknik belgesi için bu kuruluşlara müracaat edilmeli ve belirlenmiş olan psikolojik testlere tabi tutulmalısınız. Bu testler için önceden aşırı çalışmanız gerekmemektedir. Tamamen refleks yeteneklerinizi ve becerilerinizi önce tutan testler, günlük hayatta trafikte yönetimi elinize almanızı ve rahat hareket edebilmenizi sağlıyor. Aşmak istediğiniz psikoteknik belgesi için bu alanda yetkili olan kurumlara gitmeli, belli bir para karşılığında testlere ve sınavlara girmelisiniz. Böylece alabileceğiniz belgeyi gününüzüz birkaç saatini vererek alabilirsiniz.

Psikoteknik Testleri Nasıl Yapılır?

Yeni Ümit Psikoteknik

Ticari araç sürücü adaylarının alması gereken psikoteknik belgesi, belli testlere tabi tutulduktan sonra alınan bir belgedir. Para karşılığı ya da torpille işlenen bir durum olmadığı gibi, sınavları geçemeyen adaylar bu belgeleri maalesef ki alamayacaktır. Psikoteknik testleri ve psikoteknik belgesi nasıl alınır; bu testler simülasyon şeklinde yapılan, belli motor becerilerinizi ve reflekslerinizi test eden sınavlardır. Yolculuk esnasında neler yapabileceğinizi, odak ve dikkatinizin hangi durumlarda kaydığını, psikolojik yeterliliğinizi ölçmektedir. Bu ölçüler kapsamında, sinirlenme, davranış bozuklukları, zihinsel özellikler, beceri düzeyi ve risk alma ya da saldırganlık olasılıkları teste tabi tutulur. Bu aşamalardan geçen adaylar, belgelerini alarak mesleki hayatlarına başlayabilirler.

Psikoteknik Testlerini Kim Değerlendirir?

Bu alanda uzman olan psikologlar ve psikiyatrilerin test sırasında yanınızda olarak, gözlem ve deneme sonucu tepkilerinizi ölçmesiyle gerçekleşen testler, yine psikologların test sırasında yaptığınız davranış ve tepkilere dayanarak verdiği değerlendirmelerdir. Bu değerlendirmeleri sürücü adayının, kişilik özelliklerine göre değil sınav esnasında yaptığı refleks ve motor hareketlerine öre değerlendiren uzmanlar, sınav bittiği zaman gün içinde ya da bir hafta süreyle size sonuçları bildirecektir.

Psikoteknik Belgesi Ücreti

Psikoteknik Ücreti: 170 TL.
Psikoteknik belgesi ücreti 2019 yılında kurumlar tarafından belirlendiği gibi, her kurumun kendi politikasına göre de hareket edilmektedir. Ancak, İl Sağlık Müdürlüğünün belirlemiş olduğu taban fiyatın altına düşülmesi söz konusu değildir. Belirli kurumlar test aşamasını ücretlendirdiği için, psikoteknik belgesi başvuru yaptığınız andan itibaren ücret ödemeniz gerekmektedir. Daha sonra cayma hakkınız olduğunda, teste girmemiş olmalısınız. Eğer testlere girdiyseniz ve başarısız olduysanız ücretler geri verilmez, bu hak size sunulmaz. Bu nedenle kurumların bildirgeleriniz ve sözleşmelerini takip etmeli, vaatte bulunan kurumlara inanmamanız tavsiye edilmektedir. Ödemeniz gerek ücret testen önce alınır ve o gün içerisinde testlere girilir. Para geri verilmesi gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

Psikoteknik Belgesine Ayrıca Ücret Ödenir mi?

Psikoteknik testinden başarıyla geçen sürücüler, ayrıca psikiyatr doktora da muayene olmaları gerekmektedir. Bu ücret, yukarıda belirtilen ücretin dışındadır. Ama, psikiyatr onayları devlet hastanelerinde ücretsizde yapılmaktadır.

Psikoteknik testleri ve belge ücretleri, toplam bürüt fiyat üzerinden değerlendirilir. 2019 yılında ücretler tavan ücret üzerinden sadece %30 oranında yükseklik gösterebilmektedir. Kurumların belgelerden önce aldığı para ve belge parası ayrı olabilmektedir. Ama ikisinin de toplam değeri yine genel 2019 fiyatlandırılmasına tabi tutulmalıdır. Belge parası isteyen kurumlar, bunu size ilk ödemenizi yaptığınız zaman söylemeli ve belge artı test ücretlerini tarafınıza bildirmelidir. Böylelikle, psikoteknik nasıl alınır ve psikoteknik ücreti hakkında bilgi vererek yazımızı tamamladık. Faydalı olabildiysek ne mutlu bize.