Genel

ADR / SRC 5 BELGESİ KİTABI

ADR / SRC 5 BELGESİ KİTABI 1

ÖNSÖZ
Değerli kursiyerimiz;
Alacak olduğunuz SRC 5 / ADR belgesi eğitimi ve eğitimden sonra alacak olduğunuz sertifika sizin mesleki anlamda uzman ve yetkin biri olduğunuz anlamına ve bilindiği gibi Tehlikeli maddeler, tanımlarından da anlaşılacağı gibi, hayatın her alanında bulunması mümkün olan maddelerdir. Unutmayalım Tehlikeli maddelerin en önemli unsuru İNSAN dır. İnsan faktörü kaza olup olmamasını en çok belirleyen faktördür. Tehlikeli madde taşıyan araçları sevk ve
idare eden sürücülere de çok fazla görev düşmektedir. Tehlikeli maddelerin insanlara ve doğaya yönelik var olan tehditleri en aza indirmek insanların başlıca görevlerin başında yer almaktadır.

Bu eğitimi alan sürücüler,
Tehlikeli madde taşımacılığına ait genel hükümleri, Tehlikeli maddelerin sınıflandırılması, Tehlikeli maddelerin listesi, Ambalajlama ve tankerle taşıma kuralları, Ambalajların, konteynırların ve tankerlerin imalat ve test ihtiyaçları, Yükleme, boşaltma, elleçleme ve taşıma kuralları vb. bilgileri öğrenerek mesleğini, sorumluluklarını daha bilinçli bir biçimde icra ederler.
Yeni Ümit Eğitim Kurumları olarak meslek hayatınızda başarılar diler, yapacak olduğunuz
işin ne derece önemli olduğunu unutmamanızı dileriz. Ayrıca bu kitapta emeği geçen
ADR Eğitmeni ve Kimya Öğretmeni Mümin ATEŞ’ e katkılarından dolayı teşekkür ederiz.
SAYGILARIMIZLA
YENİ ÜMİT EĞİTİM KURUMLARI