İlkyardım

İlk Yardım Sertifikası

Günlük hayatta pek çok durumda insanların yardıma ihtiyacı oluyor. Doğal afetler, kaza, yaralanma, kalp krizi, düşme, yanık, ani kalp durması ve kanama gibi durumlarda zamanında ilk müdahale yapılmaması nedeni ile insanlar yaşamını yitiriyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, ülkemizde kaza sonrası yaralıların %90’ına olay yerinde ilk müdahale yapılmadan hastaneye ulaştırılıyor.

Sağlık Bakanlığı Onaylı İlk Yardım Sertifikası Almak İçin Linki Ziyaret Edebilirsiniz: https://www.yeniumitek.com/ilk-yardim-sertifikasi-ucreti/

Ölüm vakalarının ‘u ise ilk 5 dakikada meydana geliyor. Oysa ki, hayat kurtarmak veya yaşanan durumun kötüye gitmesini engellemek ilk yardımla mümkün. Sağlık Bakanlığı Onaylı eğitim alan az tehlikeli, tehlikeli veya çok tehlikeli işler kapsamında çalışanlar eğitim sonrası girdikleri sınavlarla ilk yardım sertifikası sahibi oluyor.

İlk yardım sertifikası nereden alınır ve ne kadar süre ile geçerlidir ve nasıl yenilenir gibi sorulara cevap bulacağınız yazımızda ilk yardım ve ilk yardım sertifikası ile ilgili tüm detayları bulacaksınız.

 İlk Yardım Sertifikası Nereden Alınır?

İlk yardım yönetmeliğinin 19. maddesi tehlike sınıfına göre iş yerlerinde bulundurulması gereken ilk yardımcıya düşen çalışan sayısını belirlemiştir.

 • Az tehlikeli iş yerlerinde her 20 çalışana,
 • Tehlikeli iş yerlerinde her 15 çalışana,
 • Çok tehlikeli iş yerlerinde her 10 çalışana kadar 1 ilk yardımcı bulundurulması zorunludur.

İlk yardım sertifikası ilk yardım kursları sonrası verilen bir belgedir. İlk yardım sertifikası nereden alınır, ilk yardım sertifikası Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kurumlar tarafından verilmektedir. Temel ilk yardım eğitimine katılanlar yapılan sınavda başarılı oldukları taktirde ilk yardım sertifikası almaya hak kazanır.

İlk yardım sertifikası sahibi bir birey gerek çalıştığı iş yerinde gerekse günlük yaşamda uygulamalı müdahalelerle hayat kurtaran kişidir. İş yerinde mesai arkadaşını hayata döndürmek, sokakta tanımadığı birine yardım etmek manevi olarak tatmin edicidir. İlk yardım bilgi ve becerisi kazanmak ve bunu belgelendirerek yetki sahibi olmak için Sağlık Bakanlığının yetkilendirdiği bir kurumdan ilk yardım eğitimi alarak eğitim sonrası sınavda başarılı olmak gerekir.

Sağlık Bakanlığı, meydana gelen bir olayın ölümle sonuçlanmaması için vatandaşların en azından asgari düzeyde bir ilk yardım bilgisine sahip olmasını amaçlamaktadır. Bunun için de eğitim kadrosu ve donanım olarak ilk yardım eğitimine uygun kurumlar aracılığı ile ilk yardım eğitimi vermektedir.

İlk Yardım Sertifikası Nasıl Alınır?

İlk Yardım Sertifikası Nasıl Alınır?

İlk Yardım Sertifikası Nasıl Alınır?

İlk yardım sertifika sahibi olmak için ilk olarak Sağlık Bakanlığının yetkilendirdiği bir eğitim kurumuna kayıt yaptırmak gerekir. Kayıt için fotoğraf ve nüfus cüzdan fotokopisi istenir. Eğitimlere katılmak için 18 yaşını doldurmuş olmak ve en az ilkokul mezunu olmak gerekir.

İlk yardım sertifikası Sağlık Bakanlığı onaylı 16 saatlik ilk yardım eğitimi sonrası girilen sınavda başarılı olunması durumunda alınmaktadır.

İlk Yardım eğitim içeriği;

 1. Genel ilk yardım bilgileri ve eğitimi
 2. Hasta veya yaralının olay yeri değerlendirilmesi
 3. Temel yaşam desteği
 4. Kanamalarda ilk yardım
 5. Yaralanmalarda ilk yardım
 6. Yanık, güneş çarpması ve donmalarda ilk yardım
 7. Kırık, çıkık ve burkulma gibi durumlarda ilk yardım
 8. Bilinç kaybı ve bozukluklarında ilk yardım
 9. Zehirlenme ve ilk yardım
 10. Hayvan ısırmaları ve saldırısında ilk yardım
 11. Göze, kulağa ve buruna yabancı cisim kaçması durumunda ilk yardım
 12. Boğulmalarda ilk yardım
 13. Hasta veya yaralı taşıma teknikleri
 14. Katılımcıların sorularını yanıtlama
 15. Sınav hakkında bilgilendirme

Eğitimler teorik ve uygulamalı olup 16 saatlik bir eğitimdir. Kursiyerler ilk yardım bilgilerini önce teorik olarak alır sonra uygulamalı olarak pratiğe dökerler. Uygulamalar diğer kursiyerler veya cansız mankenler üzerinde yapılmaktadır. Eğitim sonrası hak kazanılan sertifika Sağlık bakanlığına bağlı il müdürlükleri tarafından onaylanır.

İlk Yardım Sertifikası Yenileme

İlk yardım sertifikasının geçerlilik süresi 3 yıldır. Belge süresi dolmak üzere olan ve ilk yardım sertifikasını yenilemek isteyenler Sağlık Bakanlığının yetkilendirdiği kurumlardan 8 saatlik bir ilk yardım sertifikası yenileme kursuna katılırlar. Eğitimler hem teorik hem de uygulamalı olup eğitim sonrası katılımcıların belgelerini yenilemek için sınava girmeleri gerekmez. Eğitimi tamamlayanların belgeleri eğitim aldıkları kurum tarafından yenilenir.

Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olan firmamız, profesyonel eğitimcileri ve kaliteli eğitimleri ile kursiyerlerini ilk yardım sertifika sahibi yapan ve ilk yardım uygulamaları ile kursiyerlerin hayat kurtarmasını sağlayan yetkili bir eğitim kurumudur. Yeterli sayıda ilk yardımcısı olmayan işletmelere para cezası uygulandığı unutulmamalıdır. Kişi ve kurumlara ilk yardım eğitimi veren firmamız, yetkili bir ilk yardım eğitim merkezi olarak profesyonel çözümle için daima yanınızdadır.